Czym różni się woda demineralizowana od destylowanej?

Czym różnią się te dwa rodzaje? Pewnie zastanawiasz się, która woda lepiej nada się do czyszczenia Twojego domu. Zacznijmy od terminologii. W branży firm czyszczących powszechnie funkcjonują określenia, takie jak: woda demineralizowana, dejonizowana, destylowana czy też woda ultraczysta. Rzadko która oferta precyzuje jednak czym konkretnie są te środki. W niniejszym artykule wyjaśnimy jakie różnice występują pomiędzy wodą destylowaną i demineralizowaną. Sprawdź sam!

Woda destylowana

Często definiuje się ją jako pozbawiony soli mineralnych i większości zanieczyszczeń efekt końcowy procesu destylacji. Polega on na doprowadzeniu wody w destylatorze do stanu wrzenia i jej odparowaniu. Następnie para wodna jest kondensowana w chłodnicy do postaci ciekłej. Niestety do kondensatu z reguły przenikają zanieczyszczenia lotne w postaci alkoholi lub zanieczyszczeń organicznych. Destylat może zawierać również rozpuszczone gazy, takie jak: dwutlenek węgla, tlen lub azot. Obecności dwutlenku węgla w destylacie powoduje, że jego pH ~ 5,0. Woda destylowana jest popularnym komponentem w akumulatorach jako rozcieńczalnik elektrolitu, a także w żelazkach parowych czy też w analizie chemicznej. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędna jest wysoka, lecz nie perfekcyjna czystość wody.

Woda dejonizowana to woda demineralizowana?

Woda demineralizowana i dejonizowana to w zasadzie to samo. Pod tymi pojęciami kryje się najczęściej woda pozbawiona soli mineralnych metodą odwróconej osmozy lub wymiany jonowej. Wymiana jonowa to proces wykorzystujący zdolność do odwracalnej zamiany jednych jonów na inne. Opiera się na unikalnych właściwościach chemicznych cząsteczek wody. Proces ten jest w pełni stechiometryczny, a przez to odwracalny. Substancje, które posiadają zdolność do wymiany jonów to tzw. wymieniacze jonowe lub jonity. Uzdatnianie wody w praktyce polega na połączeniu jonitu z roztworem w warunkach dynamicznych. Oznacza to, że woda przepływa przez stacjonarny zbiornik z jonitami. Woda demineralizowana powstaje dwuetapowo. Najpierw jest dekationizowana poprzez wymianę wszystkich kationów na jon wodorowy, a następnie demineralizowana.

Woda demineralizowana

Demineralizacja to proces następujący po dekationizacji. Ma on na celu całkowite usunięcie soli obecnych w roztworze przez zastosowanie wymiany jonowej na silnie zasadowym anionicie w celu usunięcia anionów. Wymiana jonowa na silnie zasadowym anionicie pozwala również na pozbycie się z wody krzemionki, która w standardowym procesie pozostałaby nadal w roztworze. Dwutlenek węgla zostaje usunięty z wody za pomocą odgazowywacza.

Woda demineralizowana – kilka faktów o myciu okien 

Woda demineralizowana to woda pozbawiona wszelkich związków mineralnych. Nie zawiera sodu, chloru, wapnia oraz magnezu. Na powierzchnia wyczyszczonej z jej pomocą nie występują żadne smugi lub charakterystyczne suche plamy. Ponadto zachowuje ona charakterystyczny połysk na długi czas. Woda demineralizowana doskonale spisuje się, gdy budynek pokryty jest ciężkimi do zmycia zabrudzeniami takimi jak:

 • osady komunikacyjne,
 • zabrudzenia biologiczne,
 • porosty,
 • glony,
 • niektóre smary,
 • substancje oleiste.

 

Obiekty architektoniczne z reguły czyści się za pomocą szczotek osadzonych na bardzo długich teleskopowych wysięgnikach. Ciepła woda w połączeniu innowacyjnymi zabiegami, jak impregnacja typu softwash sprawiają, że każda powierzchnia będzie błyszczeć i lśnić jeszcze bardzo długo po myciu. Woda demineralizowana nie wywołuje żadnego zagrożenia dla środowiska. Wręcz przeciwnie, gdyż rzadko kiedy dodaje się do niej dodatkowe detergenty. Jest to całkowicie niepotrzebne, ponieważ posiada ona wystarczające właściwości do absorpcji brudu.

Atuty mycia wodą demineralizowaną 

Woda demineralizowana posiada wspomniany odczyn kwasowości o wartości pH 5,5. Oznacza to, że bez trudu usuwa zabrudzenia na każdej możliwej powierzchni płaskiej. Warto podkreślić, że po umyciu wodą demineralizowaną powierzchnia nabywa specjalny ładunek elektrostatyczny. Znacznie zwiększa to jej odporność na kolejne zabrudzenia. 

Woda demineralizowana a konkretne powierzchnie

Spektrum jej zastosowania jest na tyle szerokie, że nie ma żadnych większych ograniczeń w jej użyciu. Woda demineralizowana świetnie spisze się zarówno przy czyszczeniu lakieru samochodowego, jak i szklanych ścian wieżowca. Można ją zastosować do mycia:

 • elewacji panelowych, siding
 • okien
 • bram 
 • elewacji blaszanych
 • banerów
 • reklam
 • szklanych elewacji, fasad 

 

Mycie fasad i elewacji jest możliwe z jej pomocą z poziomu ziemi nawet do wysokości około 18 metrów. Redukuje to znacznie kosztym, które generowałaby konieczność stawiania rusztowań lub zastosowania asekuracji linowej. Poza tym rozstawienie dźwigu lub podnośnika w niektórych miejscach jest utrudnione lub po prostu niemożliwe. 

Softwash24.pl – woda demineralizowana i chemia softwash

Tworzymy zespół specjalistów, którzy od lat zajmują się czyszczeniem powierzchni budynków i nie tylko. Zapewniamy najlepszą jakość usług. Gwarantujemy zdecydowanie najwyższą jakość efektów wykonanej pracy i błysk wypolerowanej powierzchni zauważalny bardzo długo! Dysponujemy wieloletnią wiedzą praktyczną, specjalistycznymi szkoleniami, bogatym wachlarzem sprzętu, doświadczeniem i przede wszystkim umiejętnościami, które stanowią gwarancję niesamowitej jakości usług. 

 

Zastanawiasz się nad wyborem wody demineralizowanej lub chemii Softwash? Skontaktuj się z nami! Doradzimy Ci w wyborze! Twój dom może znowu wyglądać jak dawniej! Szybko i skutecznie oczyścimy każdy budynek! Od wielu lat zajmujemy się usługami na terenie całego województwa pomorskiego. Myjemy powierzchnie w okolicach: 

 • Trójmiasta
 • Gdańska 
 • Gdyni 

 


Skontaktuj się z nami

Szukasz profesjonalistów specjalizujących się w czyszczeniu elewacji domów
i dachów? Od wielu lat zajmujemy się myciem różnego rodzaju powierzchni
na terenie województwa pomorskiego. Wykonujemy usługi w miastach:

trójmiasto

Trójmiasto

gdańsk

Gdańsk

gdynia

Gdynia

Gwarantujemy efekty widoczne w całym mieście!

Umów się i zamów powierzchnie testową!

zadzwoń już teraz

softwash24.pl 2019 | wszelkie prawa zastrzeżone